Popüler video paylaşım sitesi olan Youtube, birçok kişinin yüklemiş olduğu videolar sayesinde oldukça geniş bir arşive sahiptir. Eğer sizde çekmiş olduğunuz videoyu Youtube’a yüklediyseniz ve izleyici sayınızdan memnun değilseniz, bu sayıyı arttırmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır.

Youtube’a yüklediğiniz videonun izleyici sayısını arttırabilmek için öncelikle videonuzun içeriğinin kaliteli ve ilgi çekici olmasına özen göstermelisiniz. Bir içerik ne kadar kaliteli ve dikkat çekici olursa yani izleyenler tarafından ne kadar çok beğenilirse o kadar kişiye tavsiye edilecek ve videonun izlenme oranı o kadar çok artacaktır. Youtube’a video yüklemek dışında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise videonuz için belirlediğiniz başlığın dikkat çekici olmasıdır. Başlığınız ne kadar dikkat çekici olursa, izleyiciler videonuzun içeriğini o kadar çok merak edecek ve videonuzu izleyeceklerdir. Bu nedenle videonuzun başlığının belirlenmesi oldukça önemlidir.

Başlık seçimi ile birlikte youtube’da video açıklaması da izleyici sayınızı etkileyecek olan etmenler arasında bulunmaktadır. Açıklama kısmını 5 6 paragraftan oluşan bir şekilde hazırlamalı ve bol miktarda anahtar kelime kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu anahtar kelimeler sayesinde kullanıcılar site içerisinde arama yaptıklarında videonuzu görerek, izleme imkanına sahip olabileceklerdir. Youtube’da etiketler de izleyici sayınızı arttırmak için kullanabileceğiniz detaylardan bir tanesidir. Videonuza eklediğiniz etiketler sayesinde izleyicileriniz o etikete ilgili bir arama yaptıkları takdirde, karşılarına çıkan sonuç sayfasına sizin videonuz da yer alacaktır.