İnternet üzerinden video izlemek istendiğinde ilk akla gelen adres olarak YouTube gösterilir. Hem alanında kült bir adres olup benzer sitelere idol olduğu için, hem de milyonlarca günlük ziyaretçiye sahip olmasından dolayı bu adres üzerinde çeşitli aksiyonlar gerçekleştirilebilir. Günümüzde YouTube üzerinden video paylaşmak bile profesyonel olarak yapılan işler arasına girmeye başlamıştır. Çünkü bu denli fazla ziyaret edilen adreslerden kazanç elde etme durumu söz konusudur. İşte bu nedenle de “YouTuber” denilen kullanıcıların hem kanal açma, hem de kanallarında ilgi çekici videolar yayınlama konusunda hassas oldukları görülebilir. Kanala gelen abonelerin varlığı ise o kanalın kalitesini gösteren en önemli detaydır. Çünkü ne kadar fazla abone olursa, o kadar çok izlenme oranı yakalanır ve aynı oranda da kazanç elde edilir. Peki ya abone satın almak bu anlamda bir artı mıdır?

YouTube Abone Satın Almanın Etkileri

Milyonlarca kullanıcısı olan video paylaşım sitesi YouTube üzerindeki kanallar son yıllarda ilginç bir pazarlama tekniğinden faydalanmaya başladılar. Ücretli olarak abone satın alan kanal sahipleri bu şekilde kanallarının takip edildiğini ve izlendiğini gösteriyorlar. Yani kanal sahibi abone satın alma işlemi ile yayınladığı videoları hem daha çok kişiye ulaştırıyor, hem de kanala göz atan dışarıdan birine “popüler olduğuna dair” bir imaj çiziyor. Bu da yeni takipçilerin organik olarak kanala gelmesine, videoları izlemesine ortam hazırlıyor…

Elbette ki beğeni satın almak da önemli ve dikkate değer bir hamle… Videolara gelen beğenilerin bir anda artması hem daha çok izlenen, hem de oylanan videolara sahip olma görüntüsü çizdiği için YouTuber’lar ya da resmi hesaplar bu adımı izleyebiliyor. Açıkçası takipçi olmayan sıradan ziyaretçilerin beğeni ve abone sayılarına bakarak kanal hakkında olumlu görüş edinmesi bu işlemlerin kanala kazandırdığı en büyük olumlu yanlar olarak gösterilebilir. Bununla beraber insanlar beğenilen ve çok izlenen videolara, kanallara muhakkak ki tıklarlar. İşte bu da bir anlamda beğeni ya da abone satın alınmasının amacını net olarak açıklar.