Günümüzde sosyal medya sitelerinin önemi büyük bir oranda artmaktadır. Bu artışın en büyük sebebi ise sosyal medya sitelerindeki kullanıcı sayılarının oldukça büyük rakamlara ulaşmış olmasıdır. Örnek vermek gerekirse, Facebook 2014 yılının ilk çeyreğinde yaptığı açıklamada kullanıcı sayısının 1,28 milyara ulaştığını belirtmiştir. 1,28 milyarlık kullanıcı sayısı özellikle e – ticaret sektöründe hizmet vermekte olan markalar için potansiyel bir müşteri kitlesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle firmaların büyük bir kısmı bu kullanıcılara ulaşabilmek için sosyal medya sitelerinde özel profiller oluşturmakta ve müşterileri ile düzenli olarak etkileşim içerisinde olmaktadır.

Sosyal medya siteleri kullanım alanları özellikle e – ticaret sektöründe kendisini göstermektedir. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan sosyal medya sitelerinde markalar ürünlerinin satışını ve pazarlamasını oldukça düşük maliyetlerle kolaylıkla yapabilmektedirler. Eğer sizde e – ticaret sektöründe hizmet veriyorsanız Facebook, Twitter, Instagram, Vine gibi sosyal medya sitelerinde, markanıza özel profil oluşturabilir, takipçilerinizle düzenli olarak ürünlerinizle ilgili postlar paylaşarak, ürünlerinizin satış oranını arttırabilirsiniz.

Sosyal medya siteleri kullanım alanları e – ticaret dışında aynı zamanda yeteneklerinizi sergileyebilmeniz açısından da son derece uygun ortamlar yaratmaktadır. Eğer bir sanatçıysanız eserlerinizi kolaylıkla bu sitelerde birçok kullanıcıya ulaştırabilir ve popülerleşmelerini sağlayabilirsiniz. Sizi takip eden kişiler ortaya çıkardığınız resim, heykel, fotoğraf gibi eserleri beğenirlerse kendi yakınlarına sizi tavsiye edecekler ve zaman içerisinde giderek artan bir takipçi sayısına sahip olmanızı sağlayacaklardır.