Her sosyal medya hesabı için takipçi sayısı, paylaşımlara gelen beğeniler, paylaşımların elden ele yaygınlaşması gibi noktalar önemlidir. Çünkü adı üzerinde bu adresler “sosyal” sitelerdir ve kullanıcılar da yazdıkları yazılardan yayınladıkları fotoğraflara kadar her bir dijital materyalin hitap ettiği kitleye ulaşmasını arzu eder. Instagram da ilk çıktığı günden bu yana milyonlarca insana hitap etmesinden dolayı son derece keyifli ve bir o kadar da önemli adreslerden biri olarak görülür. Çoğu zaman organik, yani doğal şekilde elde edilen takipçilerin bazen de suni yollarla elde edilmesi (takipçi satın almak ya da beğeni almak gibi) mümkündür. Bu işlemlerin bir takım yararları olmasının yanı sıra, birkaç zararlı etkisi de olabilir.

Instagram’da Beğeni Satın Almanın Etkileri

Instagram hesaplarına, beğeni satın alarak pek çok beğeni kazandırabilirsiniz. Bu durum da paylaşımların daha çok öne çıkmasına, hesabın daha popüler hale gelmesine uygun ortam hazırlar. Ancak kimi zaman da bu rakamların şişirilmiş olduğu fark edilebilir ve kullanıcılar bunu fark ettikleri an söz konusu hesaplardan soğuyabilirler. Çünkü hiçbir takipçi aldatılmayı sevmez ve sosyal medya üzerinde kırılan güven duygusu tekrar yerine gelmez. Bunun için atılan adımların doğru analiz edilerek gerçekleştirilmesi şarttır.

Bununla beraber Instagram hesaplarına alınan beğenilerin profil bilgileri de önemlidir. Örneğin tamamen Türkçe yayın yapan ve paylaşımları da buna göre olan hesapların sadece Türk takipçi satın alması gerekir. Aksi halde sosyal medya kullanıcıları bir tuhaflık ya da ilginçlik olduğunu sezebilirler. Bu da hesaplara negatif etkiler getirir. Hem hesaba uygun, hem de mantıklı seçimler yapılarak beğeniler ve takipçi sayıları artırılabilir. Dileyen her profil için de bu durum geçerlidir.