Facebook bir anda hayatımızın odak noktasına oturunca, peşi sıra açılan pek çok sosyal medya platformu da aynı şekilde sosyal hayatı etkileyerek kendini göstermiştir. Akla gelen en büyük sosyal medya siteleri arasında bulunan Twitter ve Instagram da bu anlamda değerlendirilebilir. Özellikle de Instagram hem yatırımların büyümesi, hem de milyonlarca kullanıcıya ulaşması ile etkisini artırmış bir mecra olma niteliği taşırken, bu adresten yapılan ürün satışları da bambaşka bir sektörü meydana getirmiştir. Artık profil sahipleri fotoğraflarını koydukları ürünleri sayfaları üzerinden satabilmektedirler. Bu noktada ise temel bazı unsurlar önem teşkil eder. Örneğin Instagram takipçi sayısı akla gelen ilk önemli nokta olarak dikkat çeker.

Takipçi Sayısı ve Satışların İlişkisi

İnternet üzerinden ürün satın almak pek çok insan için ilk başta güvenilir gelmeyebilir. Bu durum hele ki bir de Instagram gibi bir sosyal medya sitesi üzerinden olmakta ise şüpheler de zaman zaman artabilir. Ancak çok sayıda insanın takip ettiği profiller, insanların gözünde önemli bir güven oluşturur. Takipçi sayısının fazla olması hem o profilin popüler olduğuna, hem de geniş kitlelere hitap ettiği için güvenilir olduğuna işaret olarak algılanır.

Bununla beraber Instagram beğeni almak da satışları artırmak için dikkat çeken bir adımdır. Satışlara doğrudan değil, ancak dolaylı yoldan ve net bir şekilde etki eden bu işlem, ziyaretçilerin algılarına da temas eder. Çünkü bir ziyaretçi, almak istediği ürünün görseline bakarken beğeni sayısından mutlaka ki etkilenir. İnsan psikolojisinde beğenilen ve popüler olana yönelim vardır. Kısacası Instagram üzerinden satış yaparken satışları artırmak için beğeni ve takipçi satın almak elbette ki belli oranda olumlu etkiler sunacaktır.