Sosyal medyayı etkin kullanmak son yılların en önemli konuları arasında gelmektedir. Bireysel kullanımların yanı sıra kurumsal hesapların da gerçek manada etkili şekilde kullanılmak istenmesi elbette ki ortaya bir takım önemli unsurları sermektedir. Örneğin sosyal medya alanında ilk önemli ve etkili mecra olan Facebook pek çok firmanın hayran sayfalarını ve kurumsal hesaplarını barındırdığı bir yer olarak dikkat çekerken, Twitter gibi sonradan devreye giren ancak yine etkin şekilde kullanılan bir mecraya da aynı takipçileri çekme konusu incelikli düşünülmeli ve uygulanmalıdır. Bunun için bazı hamlelerde bulunulabilir.

Facebook Takipçilerini Twitter Hesabına Yönlendirme

Bilindiği gibi Twitter kurumsal alanda daha sık kullanılan bir sosyal medya sitesidir. Bunun yanı sıra yeni nesil kullanıcıların pek çoğu ilk olarak Twitter hesabı açmakta, Facebook hesapları ise kimi zaman askıya alınabilmektedir. Kurumsal hesapların her iki alanda da takipçilerinin olması mümkün iken, Facebook’tan Twitter’a takipçileri çekebilmek de büyük bir avantaj sağlayacaktır. Fenomen hesabı ya da bireysel hesaplar için de aynı durum geçerlidir. Bu noktada takipçi satın alma işlemi ile artırılan takipçilerin eşitli paylaşımlar ve duyurular ile diğer hesaba alınması oldukça mümkündür.

Öte yandan Facebook beğeni arttırma da sıkça uygulanan bir diğer işlemdir. Bu sayede fan sayfası ya da kurumsal hesap takipçisi olarak binlerce, on binlerce profil Twitter’a da kaydırılmak istenir. Etkili iletişim kurmak, ilgi çekici paylaşımların yanına Twitter hesabının linkini vermek ya da doğrudan geniş çaplı duyurular yapmak takipçileri Twitter hesabına doğru yönlendirecektir. Gün içinde aralıklı olarak yapılan bilgilendirmeler önem arz ederken, yeni paylaşımların tümünde bir kenarda Twitter adresi de işaret edilmelidir. Bu şekilde ister organik olarak kazanılmış olsun, ister satın alınmış olsun her türlü takipçi türü Twitter’a yönlenebilir.